dkds hgdf3e vcxbxk pouiopu kjhg ghdfhf scoala

Procesul de înmatriculare a copiilor în clasa I s-a încheiat. Instituțiile de învățământ dispun de încă circa 1 000 de locuri libere

Perioada de înscriere a copiilor în clasa I, pentru anul de studii 2023-2024, în instituțiile de învățământ primar și secundar, ciclul I, s-a încheiat. Părinții care încă nu au reușit să își înmatriculeze copiii în clasa I sunt îndemnați să o facă cât mai curând.

Potrivit unei postări publicate pe Facebook de către Primăria capitalei, pentru înmatricularea copiilor în clasa I, în instituțiile de învățământ primar și secundar din municipiul Chișinău, părinții trebuie să se prezinte fizic cu o cerere la instituțiile de învățământ care dispun de locuri libere.

Rezultatele înscrierii după ambele etape au fost afișate pe panourile informative în instituțiile de învățământ.

Municipalitatea informează că în prima etapă de înscriere în clasa I în instituțiile de învățământ primar și secundar, ciclul I, din municipiul Chișinău, au fost înscriși 4 583 de copii, iar în a doua etapă – 4 015 copii. În prezent, au mai rămas disponibile aproximativ 1 000 de locuri.

Pentru a verifica locurile libere rămase, puteți accesa acest link.